weekly rates from
$735,000
BATELLO Yacht for Charter
Length 262' 1" (80m) Builder Oceanco Build 2007/2025
- Guests
- 100
- Cabins
- 9
- Crew
- 26
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 9 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 7 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Oceanco |
|---|---|
| Length (LOA) | 262' 1" (80m) |
| Year | 2007 |
| Year Refit | 2025 |
| Gross Tonn. | 2,310 |
| Draft | 13' 1" (4m) |
| Beam | 46' 7" (14.2m) |
| Range | 6,000 NM |
| Location | Tarragona |
Toys & Tenders
- BATELLO's massive garage hosts an impressive set of tenders, toys and amenities:
- 57' (17m) 2025 HCB 56 Suenos GIX chase tender "Charlie Whiskey" with 5 x Mercury Quint V12 600 HP motors
- 28' (8.5m) Windy tender
- 28' (8.5m) Novurania Cat 2 x 200hp Yamaha outboards
- 20' (6m) MasterCraft Wakeboard boat with 5.3L GDI HO (High Output) cutting-edge petrol engine (380 HP or 283 kW at max 5400 rpm producing 407 ft-lb or 552 NM torque) - Coming Spring 2026
- 4 x 2025 Jetskis
- 1 x Flyboard
- 1 x Flite e-scooter (with handle)
- 2 x E-foils
- 2 x Seabobs
- 2 x Sublue Vapor sea scooter
- 2 x Kayaks
- 2 x Tiwal sailing dinghies (3.2m)
- SUPs
- Surfboards
- Wake boards
- Waterskis
- Wake surf
- Selection of towing inflatables
- FunAir swim platform Beach Club, Sea Pool and Jet Ski docks (15m)
- Main Deck Height Slide
- Rock climbing wall (FunAir)
- Beach Setup (6 x FunAir loungers, Fatboy loungers and beanbags, 2 x Gazebo tents, 2 x BBQs, dining tables and 12 chairs)
- Dive Equipment and Onboard Certified Dive Instructor
- Regulation Basketball with Fun Air Sport Court
- Golf - Driving range set up
- Outdoor Cinema Screen
- Fishing:
- Fishing Equipment for Heavy Game, Deep Drop, Overhead Jigging, Heavy Spin, Light Spin
- Custom built CD Rods for Charlie Whiskey
- 2 x Lindgren-Pitman electric reels for deep fishing
- Spear fishing gear
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€820,000
High
€850,000
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$735,000
High
$780,000