weekly rates from
€72,000
BENIK Yacht for Charter
Length 109' 11" (33.5m) Builder Cantieri di Pisa Build 2000/2021
- Guests
- 12
- Cabins
- 5
- Crew
- 6
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Cantieri di Pisa |
|---|---|
| Length (LOA) | 109' 11" (33.5m) |
| Year | 2000 |
| Year Refit | 2021 |
| Draft | 5' 1055" (1.8m) |
| Beam | 24' 5" (7.45m) |
Toys & Tenders
- Rib Tender boat AB JET 4.35m
- Jet ski Seadoo Spark 2UP 2-seater
- Jet Surf Radinn
- Sea bobs F5S
- 2 x SUP inflatable
- 2 x Water Ski pairs (one for adults & one for kids)
- 2 x Hotseat (Donut towable) (1 person)
- Tube (inflatable) (4 persons)
- Snorkeling & Fishing gear
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€72,000
High
€79,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€72,000