weekly rates from
€55,000
ACAIA FOUR Yacht for Charter
Length 99' 1" (30.2m) Builder Southern Wind Shipyard Build 2008/2023
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 4
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Southern Wind Shipyard |
|---|---|
| Length (LOA) | 99' 1" (30.2m) |
| Year | 2008 |
| Year Refit | 2023 |
| Draft | 12' 935" (3.9m) |
| Beam | 22' (6.7m) |
Toys & Tenders
- 2022 Highfield CL420 tender with 2022 Tohatsu 50HP outboard engine
- Efoil Carbon fibre
- Windsurf
- Inflatable windsurfer
- 3x Inflatable SUPs
- 2x inflatable kayaks
- 2x Monoski
- Waterskis
- Wakeboard
- Kitesurf Board
- 3 different sizes of Kitesurfing kites
- Towable donut tube
- Snorkeling equipment
- Fishing equipment
- Dive compressor
- 6 sets of dive gear & 4 tanks (rdv diving only)
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€55,000
High
€62,000
Cruising Regions
- Malta
- Sicily
- Italian Riviera
- Amalfi Coast
- East Mediterranean
- Greece
- Dodecanese
- Ionian Islands
- Cyclades
- Turkey
- Ibiza
- Balearic Islands
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$54,999
High
$62,000