Inquire for rates
ROMEA Yacht for Charter
Length 268' 41" (81.8m) Builder Abeking & Rasmussen Build 2015/2021
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 25
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Single Cabins | 1 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Abeking & Rasmussen |
|---|---|
| Length (LOA) | 268' 41" (81.8m) |
| Year | 2015 |
| Year Refit | 2021 |
| Gross Tonn. | 2,312 |
| Draft | 9' 1" (3.45m) |
| Beam | 41' (12.6m) |
| Location | France |
Toys & Tenders
- Tenders
- • 1 x 31'6 / 9.6m Werft Meyer Limo Tender
- • 1 x 28'2 / 8.58m Pascoe Tender
- • 1 x 19'4 / 5.9m Sports Tender
- • 1 x SOLAS Rescue Boa
- Toys
- Romea is reported to be available to Charter with the following recreation facilities:
- • 2 x 2 seat Seadoo BRP GTX-IS 260 Waverunners
- • 2 x Stand-up Yamaha Superjets Jet-Skis
- • 5 x E-foil boards
- • 2 x Seabobs
- • Floating Pool
- • 2 x Windsurfers
- • 6 x Scuba Diving Equipment
- • Dive Compressor
- • 4 x Kayaks
- • Towable Toys
- • Water-Skis
- • 2 x Kneeboards
- • Wake Board
- • 4 x Paddleboards
- • 1 x Laser Pico Sail Boat
- • 1 x Twail sail boat
- • Fishing Equipment
- • Inflatable water toys
- • Slide
- • 3 x efoil boards
- • 1 x Brabus Jet surf board
- • Kite surfing equipment (for already experienced boarders, we don’t currently have an instructor)
- • 2x Yamaha Superjet Stand-Up Jet Skis and 2x Sea Doo Wet Bikes