weekly rates from
€270,000
FIFTY Yacht for Charter
Length 163' 1" (49.9m) Builder Riva Build 2021
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 9
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 4 |
Specifications
| Builder | Riva |
|---|---|
| Model | Riva 50 MT |
| Length (LOA) | 163' 1" (49.9m) |
| Year | 2021 |
| Gross Tonn. | 499 |
| Draft | 8' 1" (2.63m) |
| Beam | 28' 5" (8.67m) |
| Range | 3,500 NM |
| Location | Livorno, Italy |
Toys & Tenders
- Tenders:
- Williams Tender Dieseljet 625
- Vanguard DR 450
- Water Toys:
- 2024 Seadoo Wake Pro 230
- 2024 Seadoo GTI SE 170
- 2 x Seabob F5 S
- Fliteboard Original
- Fliteboard Ultra
- 2 x Navtech Nautica Seascooter
- 2 x Wakeboards
- Waterskis
- Jobe towable banana
- Jobe towable sofa
- 2 x Palm Kayak
- 2 x Inflatable paddleboards
- 1 x Funair slide, from bow
- Vessel is Certified RYA Personal Watercraft Training Centre
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€270,000
High
€290,000