Yacht is no longer available for sale.
92 PERSHING Yacht for Sale
Length 91' 9" (27m) Builder Pershing Build 2013
- Guests
- 1
- Cabins
- 4
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
In The News
Specifications
| Builder | Pershing |
|---|---|
| Model | 2013 |
| Length (LOA) | 91' 9" (27m) |
| Year | 2013 |
| Draft | 5' 5" (1.29m) |
| Beam | 20' 6" (6.23m) |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Heads | 3 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 91' 9" (27m) |
|---|---|
| Max Draft | 5' 5" (1.29m) |
| Displacement | 92,814 |
Construction
| Hull Material | Fibreglass/GRP |
|---|---|
| Hull Config | Deep Vee |
| Max Speed | 43 Knots |
| Cruising Speed | 37 Knots |