Yacht is no longer available for sale.
100 RIVA CORSARO Yacht for Sale
Length 100' (30.47m) Builder RIVA Build 2020
- Cabins
- 5
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
In The News
Specifications
| Builder | RIVA |
|---|---|
| Model | Corsaro 100 |
| Length (LOA) | 100' (30.47m) |
| Year | 2020 |
| Draft | 8' (2.26m) |
| Beam | 22' (6.7m) |
| Range | 300 NM |
| Location | United States |
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|
Dimensions & Capacity
| LOA | 100' (30.47m) |
|---|---|
| Max Draft | 8' (2.26m) |
| Fuel Tank | 2,378 g (2,378 L) |
| Fresh Water | 349 g (349 L) |
| Displacement | 242,509 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Cruising Speed | 23 Knots |
| Range | 300 NM |