weekly rates from
€650,000
CORAL OCEAN Yacht for Charter
Length 238' 6" (72.55m) Builder Lurssen Build 1994/2022
- Guests
- 200
- Cabins
- 7
- Crew
- 24
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 7 |
|---|---|
| Single Cabins | 1 |
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 5 |
| Convertible Cabins | 1 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Lurssen |
|---|---|
| Length (LOA) | 238' 6" (72.55m) |
| Year | 1994 |
| Year Refit | 2022 |
| Gross Tonn. | 1,528 |
| Draft | 12' 1" (3.8m) |
| Beam | 42' 8" (13.05m) |
| Range | 3,500 NM |
| Location | France |
Toys & Tenders
- 2 x Jetskiis
- 2 x Seabobs
- 3 x Fliteboards
- 2 x Sea Scooters
- 1 x Indio Indio Endurance DAB - Surfboard
- 1 x Windfoil
- 10 x Tow Lines
- 1 x O'Brien Sombrero (4 Riders)
- 1 x JOBE Chaser (3 Riders)
- 1 x JOBE Storm (2 Riders)
- 1 x JOBE Hotseat (1 Rider)
- 1 x JOBE Shark Trainer (1 Rider)
- 4 x Inflatable SUPs - HALA Carbon Stand Up
- 2 x Hobie Mirage Eclipse Dura
- 5 x Tow Lines with Wakeboarding Handle
- 1 x JOBE RELOAD & RECHARGE
- 1 x JOBE CONFLICT 142 & CHARGE
- 1 x JOBE CONFLICT 138 & CHARGE
- 1 x JOBE VANITY 136 SET with Bindings
- 1 x JOBE ACCELERATE Wake Surfer
- 1 x JOBE PACE Wake Surfer
- 1 x JOBE EXCEED Wakeskate
- 1 x JOBE MODE Waterski with Bindings
- 1 x JOBE ALLEGRE Waterski Beginner Set with Bindings
- 1 x JOBE BARON Slalom Waterski
- 1 x JOBE PROPHECY Kneeboard
- Kayak with See-Through Bottom
- 4 x GoCycles (Electric Bikes)
- 1 x 6 Person Flamingo Float
- 1 x 1 Person Swan
- 1 x 1 Person Unicorn
- 1 x 1 Person Flamingo
- 10 x Noodles
- 4 x Pool Floats for Small Kids to Play in the Pool Selection of Balls & Beach Toys; 2 x Football, 2 x Rugby Ball, Frisbee, Beach Bat Set, Spike Ball Set
- Selection of Balls & Beach Toys; 2 x Football, 2 x Rugby Ball, Frisbee, Beach Bat Set, Spike Ball Set
- FunAir Slide
- SunAir Marine Pool Extension
- Fishing Gear: 2 x Shimano Tiagra 50LB, Shimano Tiagra Hyper Stand-Up
- Fishing Gear: 2 x Jigging Set: Shimano Stella 10000, Penn Battalion Jig 1.58m 50
- Fishing Gear: 1 x PowerPro Depth Hunter 1600mtr 0,36mm
- Fishing Gear: 1 x Gaf Aftco, Lures, Spare Hooks
- Tenders
- 12m Pardo, 38 Chase Boat
- 8m Guest RIB
- 6m Watersports RIB
- 4.5m Rescue Boat
- Pardo - Little Coral
- 77 - TT Coral Ocean
- 60 - TT Coral Ocean
- Jetski - TT Coral Ocean
- Rescue Tender - Zodiac Ribo
- Additional Equipment
- Impact Vests - Various Sizes
- Wetsuits - Various Sizes
- Masks & Snorkels - Various Sizes
- Snorkel Fins - Various Sizes
- Other Amenities:
- Sundeck Cinema
- Treatment Room
- Hair Basin
- Infrared Sauna
- Steam Room
- Lutronic LED light therapy
- Hydra Facial machine
- Ice Bath
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€650,000
High
€790,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
€650,000
High
€790,000