weekly rates from
$115,000
WINDROSE OF AMSTERDAM Yacht for Charter
Length 152' (46.32m) Builder Holland Jachtbouw Build 2002/2023
- Guests
- 10
- Cabins
- 4
- Crew
- 7
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Holland Jachtbouw |
|---|---|
| Length (LOA) | 152' (46.32m) |
| Year | 2002 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 139 |
| Draft | 13' 119" (4.3m) |
| Beam | 26' 3" (8m) |
| Location | Indonesia |
Toys & Tenders
- 1x Castoldi 15 RIB main tender (seats 7) with 110 Yanmar diesel waterjet. Fully expedition-equipped with Furuno navigation system, Sonar and VHF + satellite communication systems.
- 1x DSB SOLAS inflatable (4.20m) with 25hp Yamaha outboard engine
- 1x Wakeboard
- 3x Paddleboards
- 2x Yamaha 500 LI seascooter underwater
- 1x Waterskis (regular model)
- 1x Waterski (monoski)
- 2x Kayak
- Full diving gear for 5 persons (12 litre 300 bar tanks, BCD’s + octopus). + additional masks and fins.
- Bauer 200/300 bar dive-compressor
- Additional dve safety gear - Oxygen generator
- Large amount of generic snorkelling gear (masks + fins)
- For dive charters additional gear can be obtained in line with guest sizing.
- Most of the crew are also scuba divers.
- *diving to be rendezvous or in conjunction with liveaboard local guide.
Winter Rates
2025/2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
$115,000
High
$125,000
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€115,000
High
€125,000