weekly rates from
€140,000
SHEERGOLD Yacht for Charter
Length 137' 10" (42m) Builder Amels Build 1987/2025
- Guests
- 10
- Cabins
- 4
- Crew
- 8
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Single Cabins | 2 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Amels |
|---|---|
| Length (LOA) | 137' 10" (42m) |
| Year | 1987 |
| Year Refit | 2025 |
| Draft | 9' 215" (2.8m) |
| Beam | 26' 5" (8.05m) |
Toys & Tenders
- Paddleboard
- Fishing gear
- Snorkelling gear
- Waterski adult
- Towables
- 1 x Williams Diesel Jet 565
- 1 x FZR-Waverunner
- 2x Seabob
- 2x E-Foil
- Modular floating platforms for a beach club-style setup
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€140,000
High
€150,000