weekly rates from
€780,000
LADY VERA Yacht for Charter
Length 241' 2" (73.52m) Builder Nobiskrug Build 2011/2023
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 16
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Double Cabins | 6 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Nobiskrug |
|---|---|
| Model | Nobiskrug 73 |
| Length (LOA) | 241' 2" (73.52m) |
| Year | 2011 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 1,591 |
| Draft | 12' 1145" (3.65m) |
| Beam | 39' 7" (12.6m) |
| Range | 5,000 NM |
| Location | Greece |
Toys & Tenders
- 1 x Silver Bullet 20’ Cris Craft 6.15m -270hp Volvo penta 5.0 GX
- 1 x Novurania 12.70m Chase tender (The condition of the VIP tender after a major refit is like new)
- 2 x SEABOB
- 2 x Seadoo GTX 300 limited 2025 (3 seater) NEW
- 2 x Jet Ski Stand Up
- 1 x Jet Surf
- 3 x SUP
- 1 x Banana
- 4 x Connelly interceptor (tubes)
- 2 x Jobe stream 3 (tubes)
- 3 x Waterski mono
- 1 x Double waterski
- 2 x Wake board
- 1 x Junior training ski
- Scuba diving equipment
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€780,000
High
€875,000
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
€780,000
High
€875,000