weekly rates from
€28,000
PARADISE Yacht for Charter
Length 72' 10" (22.2m) Builder galeon Build 2022
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 2
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Single Cabins | 1 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | galeon |
|---|---|
| Length (LOA) | 72' 10" (22.2m) |
| Year | 2022 |
| Draft | 5' 127" (1.56m) |
| Beam | 17' 3" (5.25m) |
Toys & Tenders
- Williams 345 tender with 90hp, 2 seabobs F5S with quick charger, e-foil, water-skis, wakeboard, 2 SUP, and snorkeling gear
- *** instead of a tender, guests can choose a 300hp GTX Limited jet-ski at 2.000 EUR/week surcharge and optional flyboard water-rocket jet boots at 1.000 EUR/week. It is also possible to take both, jet-ski and tender, whereas the latter would need to be towed limiting the yacht cruising speed to comfortable fuel-efficient 11 knots ***
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€28,000
High
€35,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€28,000