weekly rates from
€62,000
ALEXIA Yacht for Charter
Length 110' (33.53m) Builder Cantieri di Pisa Build 2006/2017
- Guests
- 10
- Cabins
- 4
- Crew
- 6
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Cantieri di Pisa |
|---|---|
| Length (LOA) | 110' (33.53m) |
| Year | 2006 |
| Year Refit | 2017 |
| Draft | 8' (2.44m) |
| Beam | 23' (7.01m) |
Toys & Tenders
- 1 × 4.80 m BRIG tender with 100 HP Yamaha outboard engine
- 1 × Sea-Doo RXP-155 Jet Ski (2-seater)
- 2 × Seabob F5S
- 1 x Banana (3-seater, suitable for children & adults)
- 2 × Towable tubes (1-seater)
- 1 × Towable sofa (3-seater)
- 2 × Stand-up paddleboards (SUPs)
- Water skis
- Snorkelling equipment
- Fishing equipment
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€62,000
High
€70,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€62,000