weekly rates from
€85,000
KINTARO Yacht for Charter
Length 125' (38.1m) Builder Cantieri di Pisa Build 2005/2024
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 7
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Cantieri di Pisa |
|---|---|
| Model | Akhir 125 |
| Length (LOA) | 125' (38.1m) |
| Year | 2005 |
| Year Refit | 2024 |
| Gross Tonn. | 248 |
| Draft | 6' 3" (1.83m) |
| Beam | 24' 3" (7.39m) |
| Range | 620 NM |
| Location | Greece |
Toys & Tenders
- 1 x tender 5.60m Novurania with 150hp outboard
- 1 x tender 3.90m Novurania with 50hp outboard
- 1 x jet ski Seadoo TRIXX two seater (2023)
- 1 x Seabob F5S (2021)
- 1 x Stand up paddle Hula 8"
- 1 x Stand up paddle Hula 11"
- 1 x Towable double trouble tube (2021)
- 1 x Towable sofa, three seated (2022)
- 1 x Canoe (2024)
- Water skis (2022-2024)
- Tubes
- Fishing and snorkelling equipment
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€85,000
High
€110,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€85,000