weekly rates from
€175,000
SERENITY Yacht for Charter
Length 137' 1" (41.78m) Builder Moonen Shipyard Build 2013/2019
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 8
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Moonen Shipyard |
|---|---|
| Model | Moonen 137 |
| Length (LOA) | 137' 1" (41.78m) |
| Year | 2013 |
| Year Refit | 2019 |
| Gross Tonn. | 469 |
| Draft | 8' 29" (2.45m) |
| Beam | 29' 2" (8.9m) |
| Range | 5,000 NM |
| Location | Spain |
Toys & Tenders
- 8m Viking Norsafe Marathon 800
- 4.5m Novurania tender with Yamaha 70hp outboard
- 3 x Yamaha Waverunners
- 2 x Altivs water scooters
- 2 x Audi eFoil boards
- 2 x inflatable kayaks
- 2 x standup paddleboards (N.B. Rigid paddleboards available upon request at no extra charge)
- Waterskis
- Wakeboards
- 1 x banana
- 1 x towable couch
- Scuba equipment for 6 people, including O'Neill wetsuits and buoyancy aids (please enquire for use on a case by case basis)
- (Guests must possess valid certifications)
- RYA approved PWC Training Centre
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
€175,000