weekly rates from
€180,000
ALEXANDRA Yacht for Charter
Length 164' 1" (50m) Builder Benetti Build 2002/2018
- Guests
- 12
- Cabins
- 7
- Crew
- 12
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 7 |
|---|---|
| Single Cabins | 4 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 5 |
Specifications
| Builder | Benetti |
|---|---|
| Length (LOA) | 164' 1" (50m) |
| Year | 2002 |
| Year Refit | 2018 |
| Draft | 11' 551" (3.5m) |
| Beam | 29' 6" (9m) |
Toys & Tenders
- 1 x 5.7m Flyer tender with 115 hp Suzuki Outboard engine
- 1 x 4.3m Gommonautica tender with 40hp Yamaha Outboard engine
- 1 x Sea Doo GTRX 230 (230hp) (3-seater)
- 1 x Sea Doo GTX (155 hp) (3-seater)
- 1 x Cayago Seabob F5S
- 1 x Cayago Seabob F5S (Camera Kit)
- 2 x Sets of Waterskis (Adult)
- 1 x Set of Waterskis (Children)
- 2 x Monoskis
- 1 x Wakeboard
- 1 x Kneeboard
- 2 x Paddleboards
- 3 x Tubes
- 1 x Hot Dog water toy
- Snorkeling equipment
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€180,000
High
€210,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€180,000