weekly rates from
€300,000
MARAYA Yacht for Charter
Length 177' 10" (54.2m) Builder CRN Build 2008/2018
- Guests
- 150
- Cabins
- 6
- Crew
- 15
The 178-foot (54.2m) luxury motor yacht MARAYA has an abundance of space with expansive deck areas, a Jacuzzi and an elevator.
With a proven track record, MARAYA is an outstanding charter yacht, offering the highest standards of comfort and exceptional levels of service and cuisine.
Her elegantly designed interior features contemporary styling, highlighted by the use of exquisite materials and refined finishing touches. Luxurious accommodation for up to 12 guests is provided in six spacious, en-suite staterooms. The master suite features a balcony which can be lowered whilst at anchor to provide a completely private outdoor deck area.
With more than 450 square meters of outdoor space between five separate decks, there are plenty of options for relaxing, unwinding and entertaining. Active guests will revel in the great selection of tenders and toys, ranging from a professional ski boat to a pair of radio-controlled racing yachts. One favorite item is the yacht’s wake-setting tender, which allows guests to surf behind the tender.
Highlights
- Master stateroom balcony
- Gym
- Extensive sundeck with Jaccuzi
- Elevator
- Cinema room
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | CRN |
|---|---|
| Model | CRN 54 |
| Length (LOA) | 177' 10" (54.2m) |
| Year | 2008 |
| Year Refit | 2018 |
| Gross Tonn. | 885 |
| Draft | 9' 1" (3m) |
| Beam | 33' 1" (10.2m) |
| Range | 4,200 NM |
| Location | Castellammare di Stabia, Italy |
Toys & Tenders
- • 7.5m Castoldi Jet
- • 6.1m Malibu Wakesetter VTX
- • 4.5m Zodiac MCA Rescue Craft
- • 2 x Seadoo RX-X 300
- • 2 x Kayaks
- • 1 x Aquaglide rebound 12’
- • 1 x 6.5m Freeslide
- • 2 x Seabob F5S
- • Monoskis
- • Water Skis
- • Wake Boards
- • Wake Surfs
- • Hydrofoil board
- • 1 x Flite board (Electric hydrofoil board)
- • 4 x Paddle Boards
- • 1 x inflatable swimming pool
- • 1x Aquabanas deck splash bana (Inflatable seating chill zone)
- • Donuts
- • Banana and 3 person couch
- • Snorkeling & Diving Gear
- • 2 x sets SCUBA dive equipment for use with local dive schools (rendez-vous diving only)
- • ZAPATA Racing Flyboard and Hoverboard
- • SUBWING
- • Filming Drones
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
€300,000