weekly rates from
€120,000
WIND OF FORTUNE Yacht for Charter
Length 172' 1" (52.7m) Builder CRN Build 1981/2020
- Guests
- 12
- Cabins
- 7
- Crew
- 12
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 7 |
|---|---|
| Twin Cabins | 5 |
| Double Cabins | 2 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | CRN |
|---|---|
| Length (LOA) | 172' 1" (52.7m) |
| Year | 1981 |
| Year Refit | 2020 |
| Gross Tonn. | 477 |
| Draft | 9' 1" (2.93m) |
| Beam | 27' 1" (8.11m) |
| Range | 5,000 NM |
| Location | Greece |
Toys & Tenders
- Tenders:
- 1 x Novurania 420cm tender with Yamaha70 HP
- 1 x Diverib 550cm tender with Suzuki 115HP
- Water Toys:
- 1 x Jetski Yamaha WaveRunner VX 125HP
- 2 x Jetski Sea-Doo Spark
- 2 x Seabob F5
- 2 x SUP
- 1x Kayak 1p
- Wakeboard
- Water skis for adults and children
- 2 x Jobe hotseat towable 1P
- 1x Jobe storm towable tube 2P
- 1x Jobe sonar towable 4P (2-way towable sofa)
- 1x Jobe chaser banana 4P
- Fishing and snorkeling equipment
- Water golf
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€120,000
High
€140,000
Cruising Regions
- West Mediterranean
- East Mediterranean
- Monaco
- French Riviera
- Abu Dhabi
- Dubai
- Corsica
- Greece
- Dodecanese
- Cyclades
- Ibiza
- Balearic Islands
- Turkey
- Amalfi Coast
- Malta
- Sicily
- Italian Riviera
- Ionian Islands
- Croatia
- Venice and Eastern Italy
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€120,000
Cruising Regions
- West Mediterranean
- East Mediterranean
- Monaco
- French Riviera
- Abu Dhabi
- Dubai
- Corsica
- Greece
- Dodecanese
- Cyclades
- Ibiza
- Balearic Islands
- Turkey
- Amalfi Coast
- Malta
- Sicily
- Italian Riviera
- Ionian Islands
- Croatia
- Venice and Eastern Italy