weekly rates from
$120,000
KING OF FUN Yacht for Charter
Length 130' (39.62m) Builder Northern Marine Build 2005/2022
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 8
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 4 |
Specifications
| Builder | Northern Marine |
|---|---|
| Length (LOA) | 130' (39.62m) |
| Year | 2005 |
| Year Refit | 2022 |
| Draft | 6' 8" (2.03m) |
| Beam | 28' 5" (8.66m) |
Toys & Tenders
- 36' Yellowfin 2023 with 3x 350 Mercury (2025 refit: new electronics, upholstery and seadeck)
- 17' Walker Bay RIB
- 2x 2024 Yamaha jetskis
- 2x E-foils with extra batteries.
- 2x Electric wake surf boards with extra batteries.
- 2x Seabobs
- 2x Paddleboards
- Aquabana Slide
- Aquabana inflatabel dock with loungers
- 4 person Hookah system
- Wakeboard
- Banana tube
- Tow behind tube
- Snorkel gear
- Drone
- Cameras
- Outdoor shower
- Outdoor cinema projector
- Gym with Peloton
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$120,000