weekly rates from
$185,000
AVALON Yacht for Charter
Length 150' 11" (46m) Builder Delta Marine Build 2009/2017
- Guests
- 12
- Cabins
- 5
- Crew
- 9
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 5 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Delta Marine |
|---|---|
| Length (LOA) | 150' 11" (46m) |
| Year | 2009 |
| Year Refit | 2017 |
| Gross Tonn. | 472 |
| Draft | 9' 1" (2.9m) |
| Beam | 31' 1" (9.7m) |
| Location | Fort Lauderdale, United States |
Toys & Tenders
- 43ft (13.1m) Jupiter with 4 x outboard engines
- 15ft (4.6m) Novurania
- 1 x E-foil board
- 1 x Electric surfboard
- 2 x Laser Pico sailboats (3.5m / 11.6ft)
- 2 x Waverunners
- 2 x F5 Seabobs
- 2 x Yamaha underwater scooters
- 2 x Paddleboards (rigid)
- 2 x Kayaks (inflatable, 2 pax)
- Wakeboards
- Selection of water skis, including children’s skis
- Variety of towable inflatables
- Fishing gear
- Spearfishing equipment
- Beach setup
- Assorted snorkeling gear
- Jet ski dock
- Beach and water toys assortment
- Range of fitness equipment
- 60ft (18.3m) F&S Boatworks "RAMBLE ON" - Big Game Package
- A sportfish built for serious anglers
- Expansive cockpit, fully enclosed helm and salon
- Panoramic glass and power-opening windows
- Seakeeper stabilization
- State-of-the-art navigation and entertainment systems
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$185,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
$185,000