Yacht is no longer available for sale.
80 AZIMUT Yacht for Sale
Length 80' (24.38m) Builder Azimut Yachts Build 2018
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 3
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
This boat was built by people who understand that space is the ultimate luxury but doesn’t stop there. Teak decking, a dining table that seats 12, and four stunning owner and guest suites, this boat was designed for entertainment and enjoyment. The indoor living spaces are air conditioned to keep you and your guests comfortable.
Northrop and Johnson is pleased to assist you in the purchase of this vessel. This boat is centrally listed by Atlantic Yacht & Ship, Inc.. It is offered as a convenience by this broker/dealer to its clients and is not intended to convey direct representation of a particular vessel
In The News
Specifications
| Builder | Azimut Yachts |
|---|---|
| Model | 80 Flybridge |
| Length (LOA) | 80' (24.38m) |
| Year | 2018 |
| Gross Tonn. | 88 |
| Draft | 6' (1.52m) |
| Beam | 20' 1" (6.1m) |
| Range | 320 NM |
| Location | Dania Beach, United States |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Single Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Sleeps | 8 |
| Heads | 5 |
| Crew Sleeps | 3 |
|---|---|
| Capt. Quarters | No |
Dimensions & Capacity
| LOA | 80' (24.38m) |
|---|---|
| Min Draft | 5' (1.7m) |
| Max Draft | 6' (1.52m) |
| Fuel Tank | 6,000 g (22,710 L) |
| Fresh Water | 1,200 g (4,542 L) |
| Holding Tank | 280 g (1,059 L) |
| Gross Tonn. | 88 |
| Displacement | 64 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Hull Config | Deep Vee |
| Ext. Designer | Stefano Righini |
| Int. Designer | Salvagni Architetti |
| Max Speed | 31 Knots |
| Cruising Speed | 26 Knots |
| Range | 320 NM |
| Stabilizers | None |
Engines (x2)
| Engine Make | MAN |
|---|---|
| Engine Model | D28 |
| Engine Type | Inboard |
| Power HP | 1,500 |
| Power KW | 1,119 |
| Fuel Type | Diesel |
Northrop and Johnson is pleased to assist you in the purchase of this vessel. This boat is centrally listed by Atlantic Yacht & Ship, Inc.. It is offered as a convenience by this broker/dealer to its clients and is not intended to convey direct representation of a particular vessel