weekly rates from
$650,000
SYCARA V Yacht for Charter
Length 223' 9" (68.16m) Builder Nobiskrug Build 2010/2024
- Guests
- 12
- Cabins
- 7
- Crew
- 16
When SYCARA V was first commissioned, the intention was to create a truly unique and remarkable yacht. When she launched in 2010, she exceeded all expectations. Built by the Nobiskrug shipyard in Germany, she is a 223.7-foot (68.16m) steel-hulled displacement yacht with an impressive range of 9,800 nautical miles when cruising at 10 knots. Performance was always a priority and, as such, she cruises comfortably at 14.5 knots. Her twin Caterpillar 3516 engines, each of 2,130hp, push her to a maximum speed of 17 knots. Stylish and modern, she is a truly commanding presence on the waves.
SYCARA V was completely repainted in 2017 and has been regularly maintained to meet the needs of the most discerning charterer.
This impressive vessel is an award-winning yacht. In 2011, following her launch, she won Best Displacement Motor Yacht in her class at the World Superyacht Awards. She retains her high standards and remains a highly popular charter yacht to this day. Her 12 guests are welcomed into six en-suite staterooms. There are five king-sized staterooms and one single cabin with a Pullman berth. A guest elevator connects the accommodation to the sundeck for ultimate convenience. Her public guests areas include a large main salon and dining salon and a library/lounge with home-entertainment system.
Out on deck, SYCARA V excels. Her sundeck has an air-conditioned gym with a massage room for indulgent treatments following a workout. Or guests can take a relaxing dip in the Jacuzzi. She also has many well-designed dining and lounging areas on deck so guests have every venue they need for relaxing, entertaining and socializing. Her crew of 16 are devoted to providing the finest service. This extends from gourmet meals to creative itineraries ensuring a perfect balance of indulgence on deck and trips ashore to explore each destination.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 7 |
|---|---|
| Single Cabins | 2 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 5 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Nobiskrug |
|---|---|
| Length (LOA) | 223' 9" (68.16m) |
| Year | 2010 |
| Year Refit | 2024 |
| Gross Tonn. | 1,566 |
| Draft | 9' 1" (3.7m) |
| Beam | 41' (12.52m) |
| Range | 6,150 NM |
| Location | Savannah, United States |
| Classification | + 100 A1, SSC, Yacht (P), Mono, G6, + LMC, UMS Large Commercial Yacht Code LY3 |
Toys & Tenders
- 31 ft / 9.44 m Novurania Chase center console / folding Bimini top / 2 x 265 hp each
- 23 ft / 7 m Novurania Launch / 315 hp (jet drive)
- 2 x 3-person Waverunners
- 2 x Seabobs
- 2 x Kayaks (1x1 person, 1x2 person / new 2024/inflatable)
- 2 x Stand-up paddleboards (new 2024)
- Towable tubes, multiple fun inflatables
- Wakeboard
- Waterskis: 1 x adult, 1 x child, 1 x slalom ski
- Ample snorkel gear
- 2 x Offshore trawling, 4 x spinning rods
- Beach set up: umbrellas, tables, chairs, BBQ and assorted toys, Boom Box
- EXERCISE EQUIPMENT:
- 2 x treadmills (each with overhead TV)
- 1 x rowing machine (with overhead TV)
- 1 x stationary bike
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$650,000
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
$650,000