weekly rates from
$230,000
REMEMBER WHEN Yacht for Charter
Length 162' (49.38m) Builder Christensen Shipyard Build 2011/2024
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 11
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
| Triple Cabins | 2 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Christensen Shipyard |
|---|---|
| Length (LOA) | 162' (49.38m) |
| Year | 2011 |
| Year Refit | 2024 |
| Gross Tonn. | 499 |
| Draft | 8' 1" (2.44m) |
| Beam | 29' 1" (9.12m) |
| Location | Dunmore Town, The Bahamas |
Toys & Tenders
- 42ft (12.8m) Invincible towed tender, fully equipped for fishing. Side door boarding for easy access while snorkeling and beach trips.
- 15ft (4.6m) AB RIB tender with 70hp outboard with towing post for watersports
- 2 x Yamaha Waverunners
- 4 x SeaBobs
- 1 x eFoil Lift Cruiser (5.6m)
- 1 x Cabrinha wing foil and board (6m)
- 2 x Stand up paddleboards
- 2 x Kayaks
- Towables: waterskis, kneeboard, wakeboards, and tubes, including 5-pax banana boat
- Snorkeling gear
- Waterslide
- Inflatable swim platform (10ft) with safety rails and underwater lights
- Beach party set-up and BBQ.
- Dive equipment
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$230,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$230,000
High
$260,000