Inquire for rates
LADY AZUL Yacht for Charter
Length 129' 3" (39.4m) Builder Heesen Build 2001/2021
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 7
The 129-foot (39.4m) LADY AZUL is a classic, stylish yacht boasting three expansive decks that provide charter guests the perfect luxury platform for exploring their destination.
Motor yacht LADY AZUL is a quality Heesen yacht with vast space for unwinding and enjoying your time aboard with family and friends. LADY AZUL is ideal for any type of charter, accommodating 10 guests in five comfortable appointed staterooms. Her full-beam, lavish on-deck master stateroom is a tranquil oasis, complete with a seating area and office space. Further luxury guest accommodation includes two double-bed and two twin-bed staterooms.
Charter guests can relish the fresh air and stunning views of the cruising destination from LADY AZUL’s extensive outdoor living areas. On the aft and bridge decks, guests can enjoy open-air fine dining under cooling mist units. Charter guests can have their pick of a variety of options for enjoying a delectable meal alfresco style. When the sea is calling, venture down to the beach club, which is center of water sport activities with an outside shower and inflatable pontoons for simple access. Guests can easily go for a swim, snorkel or have fun with one of the yacht’s extensive range of water toys.
After a day of fun in the sun, be entertained by a movie in the yacht’s home cinema in the sky lounge or have a relaxing time lounging on the fly bridge.
Highlights
- Quality, comprehensively refitted in 2020
- Five-cabin layout for a family or group of friends
- Home cinema in the entertainment lounge
- Spacious alfresco sitting and dining area
- Refreshing mist units on aft and bridge deck
- Beach club with inflatable pontoons
- Extensive range of water toys
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Heesen |
|---|---|
| Model | Custom |
| Length (LOA) | 129' 3" (39.4m) |
| Year | 2001 |
| Year Refit | 2021 |
| Gross Tonn. | 390 |
| Draft | 8' 9" (2.67m) |
| Beam | 27' 3" (8.3m) |
| Range | 3,300 NM |
| Location | Southeast Asia |