weekly rates from
$91,000
THE MAJ OCEANIC Yacht for Charter
Length 154' 2" (47m) Builder Custom Build 2020
- Guests
- 12
- Cabins
- 7
- Crew
- 18
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 7 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 6 |
Specifications
| Builder | Custom |
|---|---|
| Length (LOA) | 154' 2" (47m) |
| Year | 2020 |
| Draft | 11' 551" (3.5m) |
| Beam | 34' 5" (10.5m) |
Toys & Tenders
- TENDERS:
- 2 x 6m RIB tenders with 90hp diesel engines
- TOYS:
- 2x Seadoo GTI90 jetskis*
- 4 x Stand-Up Paddle boards
- 4 x Sea Kayaks
- 2 x E-Foil
- 2 x Sea Scooters
- Wakeboard, Waterskis
- Fishing Gear
- Snorkelling gear
- Aqua Lung diving equipment
- Golf Clubs and biodegradable golf balls (25 balls at USD 120)
- *2 x Jetskis are available at additional cost and upon request (USD 500 / 3 Hours)
- BBQ setting
- Beach set up
- *It is possible to have a professional photographer/videographer on board for the duration of the charter, please let us know in advance and we can obtain a quote for our local providers.
- *Due to the remote location of Indonesia, there may be instances where motorized toys or other equipment are unavailable on board due to unexpected breakdowns. While we will make every effort to seek replacements, we cannot guarantee their availability within the desired timeframe for the charter.
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$105,000
High
$112,000