weekly rates from
$161,700
NORTHERN SUN Yacht for Charter
Length 167' (50.9m) Builder Narasaki Build 1976/2023
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 12
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
The167-foot (51m) NORTHERN SUN is a long-range displacement expedition vessel, previously known as the Japanese ice-class marine research vessel HOKKO MARU, launched in 1976 by the Japanese shipyard Narasaki Shipbuilding.
From 2005 to 2008, the vessel underwent a complete conversion, transforming her into a luxury superyacht.
NORTHERN SUN’s impressive leisure and entertainment facilities make her the ideal charter yacht for socializing and entertaining with family and friends. Built with steel hull and aluminum superstructure, she features an ultra-modern stabilization system to reduce roll motion effect and ensure the ultimate comfort throughout your charter vacation. NORTHERN SUN can accommodate up to 12 guests in six well-appointed staterooms, including three doubles and three twins.
Her main deck has direct access to the salon and boasts a massive partially shaded aft area, ideal for relaxing or entertaining, alfresco dining option, followed by central access steps to the extended swim platform and fabulous assortment of water toys.
Highlights
- Well maintained by a friendly and professional crew of 10
- Extensive array of water toys available
- Run by twin Yanmar 6G-UT diesel engines reaching a maximum speed of 13 knots and a cruising speed of 10.5 knots
- Classic, elegant formal dining room
- Three entertainment salons
- 12,000nm cruising range
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Narasaki |
|---|---|
| Length (LOA) | 167' (50.9m) |
| Year | 1976 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 703 |
| Draft | 16' 5" (5m) |
| Beam | 29' 7" (9m) |
| Range | 10,000 NM |
| Location | Thailand |
| Classification | Now in RINA Commercial Class Dec 2021 |
Toys & Tenders
- 1 x 8m Rib tender 300hp outboard - 12 guests + driver
- 1 x 23ft RIB tender - 6 guests + driver
- 2 x Laser sailing dinghies
- 2 x iAquas
- 10 x scuba equipment sets
- 10 x Kayaks 4 double and 6 single
- 1 x Awake electric surfboard
- 2 x wakeboards
- 2 x doughnuts
- 4 x rigid stand up paddle boards
- 1 x Adult waterskis
- 1 x 7.0m inflatable slide (two decks high - from bridge deck)
- 12 x snorkeling gear
- Assorted children's toys
- Jet ski can be hired from certain beaches around Phuket
- Diving Gear
- Dive locker with 2 x air compressors (no Nitrox on board), tanks & equipment however rendezvous diving arranged.
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$161,700
Cruising Regions
- Myanmar
- Thailand
- Indian Ocean
- Philippines
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
$161,700
Cruising Regions
- Myanmar
- Thailand
- Indonesia
- Indian Ocean
- Philippines