Yacht is no longer available for charter.
KASHMIR Yacht for Charter
Length 133' (40.54m) Builder Broward Build 1995/2021
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 7
Yacht is no longer available for charter.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Charter.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Single Cabins | 1 |
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 4 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Broward |
|---|---|
| Length (LOA) | 133' (40.54m) |
| Year | 1995 |
| Year Refit | 2021 |
| Gross Tonn. | 240 |
| Draft | 8' (2.44m) |
| Beam | 23' (7.11m) |
| Location | Fort Lauderdale, United States |
Toys & Tenders
- 32' Intrepid 2X 300 Yamahas
- 18' Novurania 115 Yamaha
- Jetski dock/swim platform
- WATER SLIDE!! Custom blue to match her hull
- Aquaglide Jungle Jim Water Play Station (NEW ADDITION)
- Yamaha 2024 VX HO 3-seater Waverunners.
- x2 VX limited 2021 Yamaha 3-person WaveRunners
- x2 F5 Seabobs
- x2 BOTE inflatable stand-up paddle boards
- Wakeboard- Adults & Kids
- Water Skis
- Skurf board
- Super Mable towable 4 person
- Ace Racing towable 1 person
- Full complement of mask, fins, and snorkel
- Brownies 3rd Lung
- Trawling fishing gear x4 rods
- Spearfishing gear x4 spears
- Offers Scuba Diving onboard:
- 8 x Tank
- 2 x Hookah Float
- 5 x Regular BC (Buoyancy Compensator)
- 3 x Large BC
- 2 x Medium BC
- 1 x Dive Compressor on Board to Fill Tanks
- *5 divers at once can be in the water with Tanks and 2 more on Hookah Floats*
- Complete Beach Setup:
- Gazebo's
- Beach chairs
- Tables
- Umbrellas
- Assortment of beach toys and games
- BBQ Grill
- Drone and Gopro for guest video
- *Requests considered
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$110,000
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$110,000
High
$130,000