weekly rates from
€140,000
DEEP BLUE II Yacht for Charter
Length 143' 8" (43.8m) Builder Oceanco Build 1996/2022
- Guests
- 50
- Cabins
- 5
- Crew
- 10
DEEP BLUE is the success story of a yacht that combines quality construction with a detailed and thoughtful design that considers every aspect of life onboard, from the domain of the owner and his guests to that of the crew and their working areas.
This fully ocean going vessel has a range of 2,800 nautical miles and was completely refitted in 2007, with interior design by Paolo Rossi.
Her superior design and construction was internationally recognized when, a few years ago, she won the prestigious Showboats International award for the best semi displacement yacht over 40m.
Highlights
- Full 2007 refit
- Full engine room and systems maintenance and complete exterior paint job in 2012
- All cabins feature en-suites with bidets
- Upper deck features salon with bar and DJ station and alfresco dining area for 12
- Sundeck with Jacuzzi and sunbathing area
- Unlimited Internet access via satellite
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 1 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | Oceanco |
|---|---|
| Length (LOA) | 143' 8" (43.8m) |
| Year | 1996 |
| Year Refit | 2022 |
| Gross Tonn. | 440 |
| Draft | 6' 1" (2.4m) |
| Beam | 27' 11" (8.5m) |
| Range | 2,800 NM |
| Location | Varazze, Italy |
Toys & Tenders
- 1 x Axopar Chase tender 37
- 1 x Yamaha WaveRunner 3 seater
- 1 x Seadoo 2 seats
- 2 x Seabobs Cayago F7 & F5S
- 1 x Wakeboard Jobe 138
- 1 x Kayak Rtm
- 1 x Adult Waterski Connelly
- 1 x Adult Waterski Jobe
- 1 x Mono Water-Ski Connelly
- 1 x Children's Waterski
- 2 x Stand Up paddle boards FCS Fiberglas & Oars
- 1 x Trampolines
- 1 x Knee board
- Inflatable Toys: Banana Boat; Donut; Airstream Jetpilot Jp2 Wing (Sofa 2 Seats); Jobe Sofa (3 Seats)
- Snorkeling equipment for kids and adults
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€140,000
High
€155,000