weekly rates from
$120,000
BLUE TIME Yacht for Charter
Length 130' (39.62m) Builder Westport Yachts Build 2009/2024
- Guests
- 11
- Cabins
- 5
- Crew
- 7
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 3 |
Specifications
| Builder | Westport Yachts |
|---|---|
| Model | Westport 130 |
| Length (LOA) | 130' (39.62m) |
| Year | 2009 |
| Year Refit | 2024 |
| Gross Tonn. | 333 |
| Draft | 6' 1" (1.85m) |
| Beam | 26' 1" (7.92m) |
| Range | 1,000 NM |
| Location | Fort Lauderdale, United States |
Toys & Tenders
- 2024 SeaVeeZ 39’ Tender Center Console equipped with 4 Mercury 400hp outboards, tuna tower, outriggers, seakeeper stabilization, day head and fresh water shower. +Starlink!
- 18.5’ Novurania tender with a 200hp mercury outboard seating for 8 guests.
- 2x 2024 Yamaha waverunner VX series. 3 person waverunner equipped with Bluetooth sound system, digital display, music controls, and 2 dry storage compartments.
- 2x 2024 Seabob F5
- 2 x Fliteboard + Flitescooter combo
- 2 x 12’ Paddleboard (w/ kayak seat attachments)
- Kayak
- Seabob with googles
- Water skis
- Wakeboard
- Towable tubes
- Aquabana transom step up - Inflatable swimming platform
- Aquabana PWC Extreme jetski dock and e-foil, seabob dock
- Aquabana Gazebo with shaded cover, up to 12 guests with cooler and center table
- Snorkel gear
- Sand toys for kids
- Water toys for kids*
- Assorted sports equipment: frisbee, football, volleyball
- Beach Setup:
- 2 x Gazebos 12’x12’
- 10 x Yeti lounge chairs
- 12 person table
- 2 x Chillbo Inflatable Loungers
- BBQ grill
- Sand volleyball net
- Cornhole Set
- Horseshoes
- Fresh water rinse on tender
- 10’ beach/sun umbrellas
- Fishing Equipment:
- Shimano Tiagra 20w, 30w, 50w, for all kinds of trolling.
- Hooker Electric reels for high speed trolling and deep drop. All weights, lights, and rigs.
- Open reels for reef fishing or site casting and jigging.
- Pole spears and Hawaiian slings
- All lures and baits
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$120,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$120,000
High
$138,000