weekly rates from
€240,000
ASYA Yacht for Charter
Length 153' 3" (46.7m) Builder Heesen Build 2015/2026
- Guests
- 12
- Cabins
- 5
- Crew
- 9
ASYA is a luxurious 153-foot (47m) displacement motor yacht, constructed by Heesen Yachts and delivered in 2015. ASYA boasts a sophisticated exterior design by Frank Laupman from Omega Architects and a first-class reputation for charters.
This superyacht’s style combines traditional elegance with contemporary lines that compliment her sophisticated interior, designed by Bannenberg & Rowell.
Charter yacht ASYA can comfortably accommodate up to 12 guests in five luxurious staterooms. Each stateroom is inviting with its warm color palette and plush beds. The yacht’s full-beam master suite is located on the main deck and features an en-suite bathroom with a bathtub and separate shower, a walk-in wardrobe and a study. Further guest staterooms are located on the lower deck. They include two double cabins and two twin cabins with Pullmans. Each stateroom is complete with its own en-suite facility. ASYA’s crew are accommodated towards the bow, and their quarters feature a separate crew mess and access stairway. While aboard the crew will ensure guests have the utmost privacy and first-class service.
ASYA’s symmetrically styled main salon is subtly divided into three impressive and different living areas. Within this is a formal dining space with a large Makassar ebony topped dining table that can seat up to 12 guests, a lounge area with a games table, cinema setup and a concealed bar and wine room.
The exterior spaces of superyacht ASYA provide the perfect family environment with a large aft lounging area, an upper deck terrace featuring alfresco dining space, and a sundeck. The sundeck is complete with a Jacuzzi, fully equipped bar and sunpads. All the yacht’s deck areas are protected by steel and glass barriers providing a safe environment for children.
ASYA is equipped with a fantastic selection of tenders and water toys, which can be enjoyed from the yacht’s fantastic beach club.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Single Cabins | 2 |
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Heesen |
|---|---|
| Model | Heesen 4700 Displacement |
| Length (LOA) | 153' 3" (46.7m) |
| Year | 2015 |
| Year Refit | 2026 |
| Gross Tonn. | 499 |
| Draft | 10' 2" (3.1m) |
| Beam | 27' 11" (8.5m) |
| Location | Dubai, United Arab Emirates |
| Classification | 100A1, SSC, Yacht LMC UMS |
Toys & Tenders
- 1 x Dariel Limo 7 Cabriolet Jet Tender (2024)
- 1 x Seadoo RXP IB 325 (2024)
- 3 x Seabob F5SR (2024)
- 1 x Jetsurf Electric
- 2 x Scubajet Pro Underwater Scooter
- 2 x FLITE E Foils
- 4 x Scuba Diving Sets
- 18 x Snorkelling Sets
- 1 x Wake Board
- 1 x Knee Board
- 1 x Water Ski’s
- FunAir Playground
- Aquaglide Trampoline
- 1 x 5 Person Banana Towable
- 1 x 1 person donut inflatable
- 1 x 2 person Towable
- 2 x Inflatable Stand Up Paddles
- 2 x Single Seater Inflatable Kayaks
- 2 x Double Seater Inflatable Kayaks
- Four Seasons Jacuzzi with rim flow / Hexagonal / 7-8 Pax
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
€240,000
Cruising Regions
- Monaco
- Corsica
- West Mediterranean
- Ibiza
- French Riviera
- Malta
- Sicily
- Italian Riviera
- Amalfi Coast
- Balearic Islands
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€240,000
Cruising Regions
- Abu Dhabi
- Dubai