weekly rates from
$475,000
UTOPIA IV Yacht for Charter
Length 206' 8" (63m) Builder Rossinavi Build 2018/2022
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 12
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Double Cabins | 5 |
| Convertible Cabins | 1 |
Specifications
| Builder | Rossinavi |
|---|---|
| Length (LOA) | 206' 8" (63m) |
| Year | 2018 |
| Year Refit | 2022 |
| Draft | 7' 239" (2.2m) |
| Beam | 36' 1" (11m) |
Toys & Tenders
- Tender: 21'/6.4m Williams 625 Diesel Jet Tender (new 2025)
- Watersports:
- Sea-doo 10MG RXT-X 300 w/ sound system
- Yamaha GP 1800 2018 Jet ski
- 2 x Seabobs
- Jet surf
- 2 x Inflatable Kayaks
- 4 x Inflatable Paddleboards
- 2 x Wakeboards
- Jobe Hemi 42' Trainer Waterskis
- Jobe Hemi 62' Waterskis
- Snorkelling gear
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$475,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$475,000
High
$505,000