weekly rates from
€57,500
PURITAN Yacht for Charter
Length 126' (38.4m) Builder Custom Built Build 1931/2017
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 7
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 3 |
| Sleeps | 8 |
Specifications
| Builder | Custom Built |
|---|---|
| Length (LOA) | 126' (38.4m) |
| Year | 1931 |
| Year Refit | 2017 |
| Gross Tonn. | 83 |
| Draft | 14' 8" (4.47m) |
| Beam | 22' 9" (7m) |
| Location | France |
| Classification | ✠100A1 at Camper & Nicholsons, Southampton, England |
Toys & Tenders
- Tender (5m) : 40Hp outboard
- Water-Ski
- Wake-board
- Snorkelling
- Inflatables (Doughnut)
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€57,500
High
€63,250
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€57,500