weekly rates from
$308,000
NOMAD Yacht for Charter
Length 180' 5" (55m) Builder Amels Build 2019
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 13
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Double Cabins | 3 |
| Convertible Cabins | 3 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Amels |
|---|---|
| Model | Amels Limited Edition 180 |
| Length (LOA) | 180' 5" (55m) |
| Year | 2019 |
| Gross Tonn. | 707 |
| Draft | 9' 1" (4.5m) |
| Beam | 30' 1" (9.4m) |
| Range | 4,500 NM |
| Location | Dania Beach, United States |
Toys & Tenders
- Tenders:
- 14.3m (47ft) Freeman chase boat
- 6.1m (20ft) Super Air Nautique GS20 Coastal Edition
- Toys:
- 2 x Seadoo 230-GTR jet skis
- 3 x SeaBobs
- 1 x E-foil board (dual mode – jet or propeller) - Flite AIR model
- 1 x wing foil to be used with foil board
- 5 x wakesurf boards
- 5 x stand up paddle boards
- 4 x kayaks, wakeboards (adults and children)
- Waterskis (adults and children)
- Long board and surf boards of various lengths
- Fishing gear – trolling, bottom fishing with electric wheels
- 6 x scuba diving equipment
- Snorkelling equipment
- Funair sun deck slide
- Funair aquapark with slide
- Funair swimming pool with pontoon setup
- Beach BBQ party set up equipment
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$308,000
High
$343,000