weekly rates from
€180,000
LA PELLEGRINA 1 Yacht for Charter
Length 164' 1" (50m) Builder Couach Build 2012/2024
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 10
Sleek, stylish and fast, the 164'1" (50m) LA PELLEGRINA 1 is an inspired choice for charter. She was launched by Couach shipyard in 2012 and she features exterior design by Exequiel Cano Lanza, and interior design by JP – Fantini Design. She can welcome up to 12 guests and they sleep in a master, a VIP, two double staterooms, and two twins. Each is a light, well-designed space with luxurious amenities. A refit in 2020 took the yacht to higher levels of excellence to meet the needs of the discerning modern charterer.
The yacht is equipped with twin MTU engines for a cruising speed of 22 knots and a top speed of 25 knots. Her range is 3,500 nautical miles. Guests can look forward to exploring the finest areas of the Mediterranean, with the Amalfi Coast, French Riviera, Monaco, and the islands of Corsica and Sardinia being favored destinations. The guests have access to impressive shared social areas and welcoming deck spaces. Alfresco dining areas combine with comfortable seating and a deck Jacuzzi for ultimate relaxation in the sun.
Guests can combine the best of life on board with attractions ashore. The crew of 10 ensure the yacht is kept in top condition, and they deliver fantastic cuisine and create incredible itineraries, making all the necessary arrangements for guests. Ashore, guests can enjoy world-class restaurants, spas, beaches and leisure attractions. The yacht’s water toys keep guests busy on the ocean. There are paddleboards, a Sea-Doo Jet Ski, wakeboards, water skis, SeaBobs, a kitesurfer, snorkeling gear, fishing equipment and a banana. The guests can also use the gym or simply relax on deck.
Highlights
- 2020 refit for modern-day luxuries
- Impressive array of water toys and watersports equipment
- Fast cruising speed of 22 knots
- High-tech on-board gym
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Double Cabins | 4 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Couach |
|---|---|
| Model | Couach 5000 Fly |
| Length (LOA) | 164' 1" (50m) |
| Year | 2012 |
| Year Refit | 2024 |
| Gross Tonn. | 490 |
| Draft | 8' 1" (2.6m) |
| Beam | 30' 1" (9.3m) |
| Range | 3,500 NM |
| Location | San Remo |
Toys & Tenders
- Tender (6m) Novurania Equator EQR 600,
- Crew Tender 3,40m inflatable 25hp Yamaha,
- 2 x Seadoo Spark 90Cv (2020),
- 2 x Knee Boards,
- 2 x Wakeboards,
- 3 x Water skis ( adults & children),
- 2 x F5S Seabob,
- 2 x 10ft Jobe Sups,
- 1 x 3-seat Jobe Banana,
- 1 x Inflatable 2 seat sofa,
- Fishing Equipment,
- 2 x Jobe Infinity Seascooters,
- 1 x Jobe 2-seat Towable Tube
- 1 x Efoil
- 1 x 2-seat Canoe Kayak
- Extension inflatable deck
- Waterslide (upon request )
- Any other water toys can be upon request
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€180,000
High
€235,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€180,000