weekly rates from
€198,000
ILLUSION I Yacht for Charter
Length 182' 1" (55.5m) Builder Feadship Build 1983/2025
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 12
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
Specifications
| Builder | Feadship |
|---|---|
| Length (LOA) | 182' 1" (55.5m) |
| Year | 1983 |
| Year Refit | 2025 |
| Draft | 10' 451" (3.17m) |
| Beam | 28' 5" (8.66m) |
Toys & Tenders
- Chase Tender - 11m Boomeranger
- 2 x Tenders - 6.12m BSC with Yamaha 150hp outboard engines
- 2 x Jet-skis - SEA-DOO GTX 230 iDF, Blue Abyss - brand new (July 2025)
- 2 x Seabob F5S - brand new (July 2025)
- 2 x Wakeboards
- Kneeboard
- 2 pairs of Skis
- 2 x SUP
- Towables
- Jobe airstream
- Snorkeling equipment
- 13 x Wetsuit
- 2 x boogie boards
- 2 x diving weight belts
- 10 x Waterspots impact vests
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€198,000
High
€219,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
€198,000
High
€219,000