weekly rates from
€58,000
FAR AND WIDE Yacht for Charter
Length 99' 1" (30.18m) Builder Southern Wind Build 2007/2023
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 4
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
| Sleeps | 8 |
Specifications
| Builder | Southern Wind |
|---|---|
| Model | Southern Wind 100 DS |
| Length (LOA) | 99' 1" (30.18m) |
| Year | 2007 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 82 |
| Draft | 9' 1" (3.6m) |
| Beam | 22' (6.7m) |
| Location | Civitavecchia, Italy |
Toys & Tenders
- • Tender 4.30 mt with 60 HP Yamaha
- • Water-ski
- • Wakeboard
- • Banana
- • Donut
- • 4 x SUP
Winter Rates
2025/2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€58,000
High
€60,000
Cruising Regions
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€58,000
High
€60,000