weekly rates from
€110,000
SANDS Yacht for Charter
Length 118' 1" (36m) Builder Maiora Build 2018
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 6
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 4 |
| Convertible Cabins | 2 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Maiora |
|---|---|
| Length (LOA) | 118' 1" (36m) |
| Year | 2018 |
| Gross Tonn. | 218 |
| Draft | 3' 659" (1.7m) |
| Beam | 24' 1" (7m) |
| Range | 750 NM |
| Location | Castellammare di Stabia, Italy |
Toys & Tenders
- - JET TENDER WILLIAMS 520
- - 2 xSEABOBS FSS
- - 2 x SUP
- - 1 x TRIBOARD PADDLE BOARD (HARD)
- - 2 x SETS WATER SKY
- - 1 x JOBE WAKEBOARD VANITY
- - 1 x JOBE DROPLET 3P
- - 1 x INFLATABLE KAYAK 2P
- - SNORKELING EQUIPMENT
- - DIVE FISHING EQUIPMENT
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€110,000
High
€125,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
€110,000
High
€125,000