weekly rates from
€45,000
BLADE 6 Yacht for Charter
Length 92' 6" (28.2m) Builder Sunseeker Build 2009/2025
- Guests
- 8
- Cabins
- 4
- Crew
- 4
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 2 |
| Convertible Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Sunseeker |
|---|---|
| Length (LOA) | 92' 6" (28.2m) |
| Year | 2009 |
| Year Refit | 2025 |
| Draft | 6' 561" (1.98m) |
| Beam | 19' 8" (6m) |
Toys & Tenders
- VIPER rib Tender 5,2m with an 80HP outboard engine
- 4 x iAqua Seadart Max+ (SEABOB EQUIVALENT)
- 1 X JOBE Infinity Seascooter Pro
- 1 x Kayak (1-Seater)
- 2 x Stand-up paddleboards
- 1 x Banana (2-Seater)
- 1 x Inflatable sofa (2-Seater)
- 1 x Donut (2-seater)
- 1 x set of waterskis (Adult)
- 1 x set of waterskis (Children)
- 1 x Wakeboard (small size)
- Snorkeling equipment
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€45,000
High
€49,000