Asking
€3,320,000
85 FERRETTI Yacht for Sale
Length 75' (22.86m) Builder FERRETTI YACHTS Build 2015
- Cabins
- 4
- Crew
- 2
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Ferretti Yachts 850 – 2017 | For Sale
An exceptional example of the Ferretti 850, presented in meticulous condition and maintained by a full-time professional crew since new. With very low engine hours and a fully optioned specification, she offers luxury, performance, and reliability in equal measure. Featuring a 4-cabin layout for 8 guests, a full-beam owner’s suite, expansive flybridge, and powerful twin MAN V12 engines delivering fast and comfortable cruising.
A great opportunity with a keen and motivated seller, open to negotiations for a fast sale and open to trade-in. An outstanding value proposition in today’s market, not to be missed.
In The News
Specifications
| Builder | FERRETTI YACHTS |
|---|---|
| Length (LOA) | 75' (22.86m) |
| Year | 2015 |
| Gross Tonn. | 53 |
| Draft | 7' (1.86m) |
| Beam | 19' (5.94m) |
| Range | 320 NM |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Sleeps | 8 |
| Heads | 3 |
| Crew Cabins | 2 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 2 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 75' (22.86m) |
|---|---|
| Min Draft | 7' (1.86m) |
| Max Draft | 7' (1.86m) |
| Fuel Tank | 1,321 g (5,000 L) |
| Fresh Water | 211 g (800 L) |
| Holding Tank | 53 g (200 L) |
| Gross Tonn. | 53 |
Construction
| Hull Material | GRP |
|---|---|
| Hull Config | Planing |
| Int. Designer | Zuccon International Project |
| Cruising Speed | 27 Knots |
| Range | 320 NM |
Engines (x2)
| Engine Make | MAN |
|---|---|
| Engine Model | V12 |
| Engine Year | 2017 |
| Engine Type | Inboard |
| Power HP | 1,900 |
| Fuel Type | Diesel |