Asking
$4,400,000
70' JOHNSON SKYLOUNGE 2026 Yacht for Sale
Length 70' (21.33m) Builder JOHNSON Build 2025
- Cabins
- 4
- Crew
- 1
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Price is FOB Taiwan. Neither duty nor tariffs are included in the price.
Brand new and lying at the shipyard in Taiwan, hull #20 (third in the 70 series) is available for immediate delivery. Virtually the same as her predecessors with only small tweaks in her equipment she was built for the USA/60 Hz market. Boasting 4 cabins plus crew aft, she is fully equipped including At Rest Stabilization, hydraulic bow and stern thrusters, watermaker etc.
She can be shipped to your location immediately!
In The News
Specifications
| Builder | JOHNSON |
|---|---|
| Model | Skylounge |
| Length (LOA) | 70' (21.33m) |
| Year | 2025 |
| Gross Tonn. | 48 |
| Draft | 6' (1.65m) |
| Beam | 18' (5.58m) |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|---|
| Sleeps | 8 |
| Heads | 3 |
| Crew Cabins | 1 |
|---|---|
| Crew Sleeps | 1 |
Dimensions & Capacity
| LOA | 70' (21.33m) |
|---|---|
| Min Draft | 6' (1.62m) |
| Max Draft | 6' (1.65m) |
| Fuel Tank | 1,050 g (1,050 L) |
| Fresh Water | 245 g (245 L) |
| Holding Tank | 100 g (378 L) |
| Gross Tonn. | 48 |
Construction
| Hull Material | Fiberglass |
|---|---|
| Hull Config | Semi-Displacement |
| Int. Designer | Design Unlimited, England |
| Cruising Speed | 21 Knots |