weekly rates from
€95,000
S7 Yacht for Charter
Length 128' 11" (39.3m) Builder Tansu Yachts Build 2016/2023
- Guests
- 12
- Cabins
- 5
- Crew
- 7
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Tansu Yachts |
|---|---|
| Length (LOA) | 128' 11" (39.3m) |
| Year | 2016 |
| Year Refit | 2023 |
| Gross Tonn. | 298 |
| Draft | 9' 6" (2.6m) |
| Beam | 24' 11" (7.6m) |
| Range | 3,500 NM |
| Location | Turkey |
| Classification | LY2MCA compliant |
Toys & Tenders
- 12m Novamarine BS120 2022 chase boat with 2 x 370HP MerCruiser engines
- 4.7m 115HP Novurania tender
- 2 x Sea-Doo Spark Trixx 90
- 2 x Flite boards 2022
- 2 x FSR Seabobs 2022
- 1 x wakeboard
- 2 x towable
- 2 x paddleboards
- Selection of kite surfing equipment
- Fishing equipment
- Snorkelling equipment
- Netted sea pool and inflatable deck
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€95,000
High
€120,000