weekly rates from
$225,000
NO BAD IDEAS Yacht for Charter
Length 160' (48.77m) Builder Trinity Yachts Build 2000/2024
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 9
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Double Cabins | 4 |
| Convertible Cabins | 2 |
Specifications
| Builder | Trinity Yachts |
|---|---|
| Length (LOA) | 160' (48.77m) |
| Year | 2000 |
| Year Refit | 2024 |
| Draft | 8' (2.44m) |
| Beam | 29' (8.84m) |
Toys & Tenders
- 32' Intrepid (327 Center Console) (seats 12 Guests & 2-3 Crew)
- 17' Walker Bay (525 Inflatable Tender) (seats 10 Guests & 1 Crew)
- 4x Seadoo GTI 130 SE Jet Skis (Only 2 Jet Skis will be available for the Caribbean season)
- 4x Seabob F5
- 1x Lift eFoil V4
- 2x Inflatable Stand Up Paddle Boards
- 1x Inflatable FunAir Slide - Sundeck
- 1x Inflatable FunAir - Rockwall
- Beach Setup, Umbrellas, 12x Chairs, Tables
- Beach Toys
- Snorkel Gear, Masks, Various Fins
- Floating Noodles/Mats
- Fishing Equipment:
- -4x trolling rods and reals
- -4x coffee grinders / spinning reel
- -Intrepid has out riggers onboard
- -A wide variety of lures along with frozen ballyhoo
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
$225,000
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$225,000
High
$250,000