weekly rates from
€100,000
MY TOY Yacht for Charter
Length 140' (41.6m) Builder AB Yachts Build 2009/2019
- Guests
- 10
- Cabins
- 5
- Crew
- 8
The 140-foot (43m) superyacht MY TOY was designed and built for speed as well as giving guests a luxury experience.
The luxury motor yachts’ subtly Zen-like interior is a fusion of European and Asian influences.
Allowing charter guests to enjoy the warm breezes and starry nights while formal dining, MY TOY features a retractable sunroof. In addition, large windows surround the lavish main salon and a large sliding glass door aft flood the yacht’s main deck with natural light. Opening to the aft deck, charter guest can enjoy alfresco dining or sunbathing on the large sun pad. MY TOY boasts a well-equipped gym that includes a Techno-gym Kinesis, message table and sauna.
MY TOY accommodates 10 guests in five sumptuous staterooms that provide each guest with their own private oasis. Charter yacht MY TOY features a master staterooms, two VIP staterooms and two twin staterooms.
Boasting a sleek aerodynamic exterior MY TOY cruises at 36 knots and has a top speed around 41 knots.
Highlights
- Cruises at 36 knots
- Sleek aerodynamic exterior
- Zen-like interior
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 5 |
|---|---|
| Twin Cabins | 2 |
| Double Cabins | 3 |
| Sleeps | 10 |
Specifications
| Builder | AB Yachts |
|---|---|
| Model | AB 140 |
| Length (LOA) | 140' (41.6m) |
| Year | 2009 |
| Year Refit | 2019 |
| Gross Tonn. | 289 |
| Draft | 3' (1.52m) |
| Beam | 26' (8m) |
| Range | 500 NM |
| Location | Monaco |
Toys & Tenders
- 1 x Tender Novurania 5,4 m with 200 hp
- 1 x Sea Doo Spark (3-seater)
- 1 x Sea Doo Spark (1-seater)
- 2 x Stand-up paddle boards
- 1 x Wakeboard
- 1 x Waveboard
- 1 x Kneeboard
- 3 x Donuts (1-seater)
- 1 x Air Couch (3-seater)
- 1 x set of waterskis (Adult)
- 1 x set of set waterskis (Children)
- 1 x Monoski
- Snorkeling Equipment
- Spearfishing Equipment
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€100,000
High
€115,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
€100,000