weekly rates from
$140,000
KONTIKI WAYRA Yacht for Charter
Length 131' 3" (40m) Builder Maridueña Shipyard - Ecuador Build 2011/2021
- Guests
- 18
- Cabins
- 9
- Crew
- 13
Charter Details
Accommodations
| Staterooms | 9 |
|---|---|
| Twin Cabins | 1 |
| Convertible Cabins | 8 |
Specifications
| Builder | Maridueña Shipyard - Ecuador |
|---|---|
| Length (LOA) | 131' 3" (40m) |
| Year | 2011 |
| Year Refit | 2021 |
| Draft | 5' 1055" (1.8m) |
| Beam | 26' 11" (8.2m) |
Toys & Tenders
- 2 x 14 ft AB tenders
- 4 x double kayaks
- 4 x Seabobs
- 4 x paddleboards
- 18 x snorkeling equipment
- 18 x Wetsuits (3mm)
- 1 x Fun Air Waterslide 9m
- Oceanic Pool 6mx10m with 2m deep mesh biottom
- NautiBuoy Marine Platforms
- Golf green and fish food balls
- Floating island
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
$140,000
High
$160,000
Cruising Regions
- The Americas
- Costa Rica
- Belize
- Central America
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$140,000
High
$160,000
Cruising Regions
- The Americas
- Costa Rica
- Belize
- Central America