weekly rates from
€455,000
ILLUSION Yacht for Charter
Length 213' 3" (65m) Builder Heesen Build 2013/2019
- Guests
- 30
- Cabins
- 6
- Crew
- 15
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Double Cabins | 6 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Heesen |
|---|---|
| Model | Heesen 65M Fast Displacement |
| Length (LOA) | 213' 3" (65m) |
| Year | 2013 |
| Year Refit | 2019 |
| Gross Tonn. | 961 |
| Draft | 9' 1" (3.05m) |
| Beam | 37' 1" (11.4m) |
| Range | 4,000 NM |
| Location | Grand Case, Saint Martin |
Toys & Tenders
- 12.2m (40ft) SAXDOR chase boat - Med only
- 11.6m (38.2ft) Novurania Custom tender - Caribbean only
- 7m (23ft) Novurania
- 14ft (4.3m) Castoldi tender
- 2 x Sea-Doo Jetskis
- 2 x Foil surf boards
- Water slide
- Waterskis, wakeboard & tows
- 2 x SeaBobs
- 2 x Stand up paddle boards
- 2 x Schiller water bikes
- Snorkelling gear
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
€455,000
High
€469,000
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
Low
$462,000
High
$497,000