weekly rates from
$72,600
ALICE Yacht for Charter
Length 102' 7" (31.26m) Builder Salted Fiber Works Build 2019/2021
- Guests
- 20
- Cabins
- 10
- Crew
- 14
Charter Details
Accommodations
| Staterooms | 10 |
|---|---|
| Twin Cabins | 5 |
| Double Cabins | 5 |
| Sleeps | 12 |
Specifications
| Builder | Salted Fiber Works |
|---|---|
| Model | Baltic Yachts 112 |
| Length (LOA) | 102' 7" (31.26m) |
| Year | 2019 |
| Year Refit | 2021 |
| Gross Tonn. | 138 |
| Draft | 10' 11" (3.32m) |
| Beam | 34' 11" (10.65m) |
Toys & Tenders
- DIVE DHONI "White Rabbit":
- Length: 18.9m
- Beam: 5.38m
- Draft: 2.80m
- Passenger Capacity: 35
- Hull Type: Fiberglass
- Engine: Doosan Daewoo 360HP
- Generator: Kohler marine generator 40KW, 3 phase
- Bow Thruster
- 1 x Dive Air Compressor (Coltri MCH16)
- 1 x Nitrox Compressor (coltri sub rotary silent LP280)
- Equiped with 2 Jetski ramps and winch
- TENDER:
- 1 x 6.3m Custom Built Tender for 8 pax (Yamaha 4 stroke 115HP Outboard Engine)
- WATER TOYS:
- 2 x Yamaha Wave Runner (VX VC 1800-T Y) & (EX SPORT EX 1050B)
- 3 x Stand Up Paddleboard (JOBE Titan Kama 11.6 x 3)
- 1 x Towable (JOBE Chaser)
- 1 x Towable (JOBE Binar)
- 1 x Kneeboard (JOBE Omnia)
- 1 x Wakeboard (JINX)
- 1 x Waterski's (Allegre COMBO Skiis 59 inch)
- 1 x Fliteboard
- 1 x Flyboard (Zapata)
- 1 x Sea Trampoline
- 1 x Sea Pool
- 2 x Pedalboard (Eclipse)
- 1 x Subwing (Shark)
- Snorkelling gear (18 adults + 2 kids)
- Lounge zone
- Powerful Led Light to attract Sharks/Mantas to the platform
- DIVE GEAR FOR 5 PAX:
- (More equipment needs to be booked additionaly)
- Aqualung Calypso regulators
- Scuba PRO MK2 regulators
- aqualung wave BCD
- Air and nitrox 12-liter tanks
- Scuba PRO and Technisub fins and masks
- Suunto dive computers
- Oceanic long wetsuits 3 mm
- BEACH GEAR:
- Umbrellas, chairs, cushions for the beach, tables for beach, tables for BBQ, chairs for the BBQ, torches for the BBQ, JBL soundbar, chill box (3 different sizes), BBQ grills (3 pieces)
- Board Games + Karaoke + Poker
Winter Rates
2025/2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
$84,700
High
$88,600