Yacht is no longer available for sale.
40MXP Yacht for Sale
Length 128' (39.11m) Builder NUMARINE Build 2026
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
In The News
Specifications
| Builder | NUMARINE |
|---|---|
| Model | 40MXP |
| Length (LOA) | 128' (39.11m) |
| Year | 2026 |
| Gross Tonn. | 500 |
| Draft | 9' (2.51m) |
| Beam | 26' (8m) |
| Range | 6,000 NM |
Dimensions & Capacity
| LOA | 128' (39.11m) |
|---|---|
| Max Draft | 9' (2.51m) |
| Fuel Tank | 13,473 g (51,000 L) |
| Gross Tonn. | 500 |
| Displacement | 345 |
Construction
| Hull Material | Steel |
|---|---|
| Ext. Designer | Can Yalman |
| Int. Designer | Can Yalman |
| Cruising Speed | 12 Knots |
| Range | 6,000 NM |