Yacht is no longer available for sale.
2015 SUNSEEKER 28M RIII Yacht for Sale
Length 92' (28.17m) Builder SUNSEEKER Build 2015
- Cabins
- 4
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
In The News
Specifications
| Builder | SUNSEEKER |
|---|---|
| Model | 28m RIII |
| Length (LOA) | 92' (28.17m) |
| Year | 2015 |
| Draft | 7' (2.05m) |
| Beam | 21' (6.5m) |
Accommodations
| Staterooms | 4 |
|---|
Dimensions & Capacity
| LOA | 92' (28.17m) |
|---|---|
| Max Draft | 7' (2.05m) |
| Fuel Tank | 2,378 g (9,000 L) |
| Fresh Water | 396 g (1,500 L) |
| Holding Tank | 142 g (537 L) |
| Displacement | 76,000 |
Construction
| Hull Material | GRP |
|---|---|
| Hull Config | Deep Vee |
| Cruising Speed | 23 Knots |