Yacht is no longer available for sale.
18 REELER Yacht for Sale
Length 97' 2" (29.57m) Builder Weaver Boat Works Build 2018
- Guests
- 12
- Crew
- 3
Yacht is no longer available for sale.
This is an archived web page showing historic information for reference purposes only. Search Yachts for Sale.
In The News
Specifications
| Builder | Weaver Boat Works |
|---|---|
| Length (LOA) | 97' 2" (29.57m) |
| Year | 2018 |
| Gross Tonn. | 99 |
| Draft | 6' 3" (1.9m) |
| Beam | 23' 1" (7.23m) |
| Location | Bahamas |
Accommodations
| Crew Sleeps | 3 |
|---|
Dimensions & Capacity
| LOA | 97' 2" (29.57m) |
|---|---|
| Max Draft | 6' 3" (1.9m) |
| Fuel Tank | 15,141 g (57,308 L) |
| Fresh Water | 2,082 g (7,880 L) |
| Gross Tonn. | 99 |
| Displacement | 84 |
Construction
| Hull Material | Wood |
|---|---|
| Hull Config | Planing |
| Ext. Designer | Weaver Boat Works |
| Int. Designer | Weaver Boat Works |
| Max Speed | 40 Knots |
| Cruising Speed | 31 Knots |