weekly rates from
$250,000
PEGASUS Yacht for Charter
Length 173' 11" (53m) Builder Feadship Build 1997/2009
- Guests
- 12
- Cabins
- 6
- Crew
- 15
Not for sale or charter to U.S. residents while in U.S. waters.
Charter Details
Amenities
For a full list of all available amenities & entertainment facilities, or price to hire additional equipment please inquire.
Accommodations
| Staterooms | 6 |
|---|---|
| Twin Cabins | 3 |
| Double Cabins | 3 |
Specifications
| Builder | Feadship |
|---|---|
| Length (LOA) | 173' 11" (53m) |
| Year | 1997 |
| Year Refit | 2009 |
| Draft | 11' 551" (3.5m) |
| Beam | 31' 10" (9.7m) |
Toys & Tenders
- 1 x 8.8m Air Ship 250 HP engine (12-seater)
- 1 x 4.6m Nautica RIB 60 HP engine (5-6 seater)
- 1 x Sea Doo Wake Pro Seats 280 HP (3-seater)
- 1 x Yamaha Stand Up Jet Ski Super Jet Wave Runner
- 1 x Sea Doo Idf and Audio 170HP (3-seater)
- 3 x Giant Towable Inflatable Doughnuts (1-seater)
- 1 x Double Trouble Towable Inflatable (2-seater)
- 1 x Ski Trainer Shark
- 1 x Wake surfboard
- 2 x Wakeboards
- 2 x Inflatable Stand up Paddle Boards
- 1 x Tarik inflatable Stand-up Paddleboard
- 1 x Inflatable NautiBuoy platform Length: 4m x Width: 2m
- 2 x Schiller bikes
- 1 x Inflatable Flite Board Series 2 14,0΄ Μulti - person with electric motor (E – Foil)
- 1 x Lift Board 14,0” with electric motor Carbon (E – Foil)
- Waterskis
- Fishing Equipment
- Snorkeling Equipment
- **Shadow Boat available for Pegasus**
- 2016 Rivarama
- 44' ft / 13.5 meters
- Cruising Speed: 36 knots
- Max Speed: 42 knots
- 2 x 800 bhp man
- Crew: 1
- Euro 3.900 per day + VAT + plus fuel
- Main Cabin includes a kitchenette, WC / shower, dinette.
- As brand new!
Summer Rates
2026 Season. Rates p/week + expenses
Low
$250,000
High
$275,000
Cruising Regions
Winter Rates
2026/2027 Season. Rates p/week + expenses
$250,000